Star Wars játékok archívuma
A Star Wars univerzuma már lassan 24 éve tölti be a képernyőket. Az pedig, hogy filmekből játék készül már abban az időben sem volt újkeletű dolog. Sikerükhöz persze nagyban hozzájárult a technika fejlődése, és az is, kik készítették őket. Anno az eredeti filmek megjelenését általában követte egy azonos című - az akkori mércével kitűnő -, a filmek kereteihez igazodó program is. Ezek még NINTENDO-ra, SNES-re, SEGA Megadrive-ra (Genesis-re), Gameboy-ra jelentek meg. A technika fejlődése új megoldásokat adott és ad a készítőknek. Napjainkban a legújabb SW játékok PC-n kívül N64-re (bár ez manapság már kezd kifújni), PSX-re, Dreamcastra, PS2-re és X-Box-ra, íródnak. És már szinte a tökéletesség határait súrolják - a mai ember számára. A következő felsorolás közel sem lesz teljes, először a legpopulárisabb, LucasArts által készült programokra térnék ki. LucasArts a kezdetektől:
A "*" -al jelölt játékoknál bővebb leírást is találhatsz más szerzők tollából.
Történelem:
- Jedi Aréna (1983)*
- The Death Star Battle (1983) *
- Star Wars Arcade (1983) *
- The Empire Strikes Back (1982, 1983) *
Jelenkor:
- Republic Commando (2005) *
- LEGO Star Wars (2005) *
- Star Wars Battlefront (2004) *
- Jedi Knight III:: Jedi Academy (2003) *
- Operation SciFi (mod) (2002) *
- Jedi Knight II:: Jedi Outcast (2002) *
- The Clone Wars (2002) *
- Star Wars Starfighter (2002) *
- Starwars Galaxies (2002)
- Galactic Battleground (2001)
- Force Commander (2000)
- Episode 1: Racer (1999) *
- Episode 1: The Phantom Menace (1999) *
- X-Wing Alliance (1999)
- Rogue Squadron (1998) *
- Rebellion (1998)
- X-Wing vs. Tie Fighter (1997)
- Shadows of the Empire (1997) *
- Yoda Stories (1997)
- Jedi Knight: Dark Forces 2 (1997) *
- Rebel Assault 2: The Hidden Empire (1995)
- Dark Forces (1994)
- Rebel Assault (1993)
Játékmodifikációk
- UT2003 Troopers - Rise of the rebellion (2002 - ) (2002.10.05)
- SW Troopers 3.0 MOD (2004) (2004.07.08)
A közhiedellel ellentétben George Lucas cége, a LucasArts nem élvez monopóliumot a Star Wars játékok gyártásában. Több kisebb cég állt elő ilyen irányú, és a SW univerzumba remekül illő játékával. Jó példa erre a Star Wars Monopoly (1998), mely a címből sejthetően az ősrégi Monopoly szabályai SW környezetben. Ez a játék megjelent társasjáték és CD-ROM játék formájában is. A Hasbro Interactive munkája még a Star Wars Millenium Falcon CD-ROM Playset, mely egyfajta interaktív kirándulás a népszerű, filmekből ismert helyeken multimédiás PC-n segítségével. Ehhez a játékhoz többek között egy Han Solo figurát is mellékelnek.
Playstation-re anno a LucasArts megjelentette Masters of Teräs Käsi nevű programját, mely egy kicsit nevetséges ötlettel rukkolt elő: mi lenne, ha a SW karakterei nem csak szimulátorokban, platform és FPS-ekben mutatkoznának, hanem egy verekedős játékban. Elég érdekesen fest, mikor Leia hercegnő Chewbacca-val verekszik, de egy új ötlet, ahol LucasArts meg akarta mutatni tudását. Hááát, második rész nem lett belőle...
A Trilógiáról és az Episode 1-ről megjelent 1-1 mutimédia program is. Ezek afféle lexikonok, melyekben a SW Galaxis legmélyebb titkaiba hatolhatunk bele, sok érdekesség kiderül a helyszínekről, a forgatásról, a szereplőkről, és sokminden kiderül, ami egyébként a filmekből és a játékokból nem. A Star Wars: Behind the Magic a Trilógiát mutatta be, az Insiders Guide pedig az Episode 1-et vette górcső alá.
A Lucas Learning cég is előrukkolt pár gyerekeknek szóló szoftverrel e témában, az egyik legismertebb a DroidWorks, ami a droidok fizikai tulajdonságaival ismerteti meg a gyerekeket. Néhány a programjaik közül: Anakin's Speedway, Pit Droids, Jar Jar's Jorurney, Yoda's Challenge, Gungan Frontier.
Persze a történetek nagyban kerülik a filmek eredeti történetét, kivétel ez alól az Episode 1: The Phanom Menace... egyenlőre. Talán a licensz jogok miatt is, a legtöbb SW játéknak kreálnak egy új főhőst egy még újabb történettel, ez akár szegénységi bizonyítvány is lehetne, de nem egyszer tapasztalhattuk, hogy a történeteknek könyv alapjuk volt, így esett ez meg a fenntebb említett Shadows of the Empire-val is. A LucasArts játékokból nem egyet külsős cégek csináltak, gondoljunk az X-Wing vs Tie Fighter, X-Wing Alliance címekre a Totally Gamestől, a Phantom Menace-t pedig a Big Ape alkotta.
Akik szeretnének hozzájutni valamely alkotáshoz, azoknak ajánlom a White Label Black Market csomagokat, és nem utolsó sorban a LucasArts Archives Volume 2-t, amelyben nem egyéb SW játékok foglalnak helyet, mint például a Rebel Assault 1 és 2.
Valahogy jó érzés bejárni a Star Wars univerzumot különböző játékok segítségével a PC-k, konzolok képernyőjén. Minden látogatás újabb felfedezés és az érdekes ezekben a játékokban, hogy mindig van valami kis apróság, amit azodáig még a filmben sem láthattunk.
S_A_M (P. János)
|